Instax Square SQ6

Na začiatok musím povedať, že Instax je cesta ktorej veľmi fandím. Prvý kontakt s touto fotografiou som mal niekedy v detstve, keď strýkov brat z Nemecka dokázal odfotiť fotku Polaroidom na počkanie. Myslel som si vtedy, že to preto, že bol zo západu…. a my sme tu mali len Zenity, Smeny, proste prístroje, kde to bez miestnej fotoslužby a vyvolania filmu nejak nešlo. Vlastne v tých rokoch toho veľa nešlo :))

Ale nazad do tohto tisícročia. Moj prvý Instax bol Instax mini 25, kde mi vadila orientácia fotky na výšku. Na portréty ideálny formát. Keď som však chcel odfotiť niečo na šírku, zrazu ten širší pásik rámčeka pre popis bol nejak divne z boku. Tiež sa mi zdal obrázok príliš malý a tak som si povedal, že skúsim Instax Wide 300. Pri tejto zmene som mal prvý pocit, že idem fotiť so stredoformátovým prístrojom:)) Všetko bolo akési veľké. Fotoaparát, filmy, … ale fotka bola konečne v rozmere, kde nebolo potrebné mať pribalenú lupu. Menu pri oboch modeloch bolo také, ako keby v podstate nebolo a každá fotka bola napínavá pretože som nevedel čo “z toho vylezie”.

Tento pocit vlastne pri Instaxoch zostáva naprieč celým portfóliom a ja to nepovažujem paradoxne za vadu. Naopak sa mi to čakanie pri každej fotke páči. Je to príjemné vybočenie z dokonalosti digitálnej fotografie. Takže už som mal peknú veľkú instantnú fotku s pocitom, akoby som fotil stredoformátovým prístrojom. Čo také može mať nový Instax Square SQ6 lepšie napr. oproti vačšiemu Instax Wide 300? Je to silne subjektívne, ale pre mňa určite zvíťazil dizajn a praktickejší štvorcový formát. Mám rád minimalizmus a tento prístroj je pre mňa to najkrajšie z Instaxu, čo sa Fujifilmu doteraz podarilo.

Menu na zadnej strane je prehľadné bez potreby čítania manuálu. Dokonca je pridaná aj možnosť dvojexpozície a jednoduchého selfie pomocou malého zrkadielka osadeného na prednom člene objektívu. Našiel som len jedinú nevýhodu a to je typ akumulátorov CR2. Potešil by som sa klasickým tužkovým akumulátorom, ale je to zas len zvyk a dokážem sa s tým vyrovnať. Na spodnej strane je dokonca aj statívový/selfietyčový závit a v balení nájdete tiež farebné korekčné filtre na blesk.

To najlepšie na fotoaparáte Instax Square SQ6 ako som spomínal hneď na začiatku ,je jeho štvorcový formát. V praxi to znamená, že komponujete fotku ďaleko jednoduchšie. Výstup je vždy v rovnakom formáte a odpadá premýšľanie, či to mám odfotiť na výšku, alebo na šírku? Pri zakladaní fotografií do Instaxových albumov tak máte fotografie zoradené pekne pri sebe s rovnakou orientáciou. A štvorcový rozmer vyzerá naozaj dobre. Je jedno, či je tá fotka v albume, na poličke, alebo na chladničke.

Pre mňa osobne je tiež plus, že ten istý rozmer fotky používam pre tlačiareň Instax Share SP-3 SQ Nemusím teda doma držať rozne typy filmov. Táto tlačiareň je určená prioritne pre fotenie z mobilných telefónov cez voľne stiahnuteľnú aplikáciu. Samozrejme je možné použiť ju aj s Fujifilm digitálnymi fotoaprátmi. Tlač fotografie sa vtedy nastavuje priamo v menu fotoaparátu.

Takže toľko k novinke Fujifilm Instax Square SQ6. Ak vás tento fotoaprát zaujal, nezabudnite si pozrieť aj unboxing.

Fujifilm Instax Square SQ6 Unboxing video