Fuji X-Pro2 v praxi a porovnanie s X-T1 pri fotení v zimnej prírode
Zhruba pred mesiacom som si domov z pracovného stretnutia priniesol na pár dní predprodukčnú vzorku Fujifilm X-Pro2. Už vopred som mal naštudované nejaké info z internetu, no bol som zvedavý na vlastné pocity a hlavne na reálne fotografie.
Fujifilm X-T1 používam už skoro 2 roky a prirodzene ma zaujímalo porovnanie týchto dvoch fotoaparátov. X-T1ka s posledným firmware už celkom solídne dokáže konkurovať klasickým zrkadlovkám najvyššej rady a preto som bol naozaj zvedavý ako sa X-Pro2 predvedie.
Z praxe viem, že ak Fuji v niečom stráca krok oproti “veľkým fotoaparátom” tak to je kapacita akumulátora a autofokus v režime kontinuálneho ostrenia. S plne nabitými baterkami a rovnako nastaveným ostrením v režime “C” na oboch fotoaparátoch som zacvakol vďaka klipom z PeakDesignu telá do Camelbaku a šlo sa testovať do Veľkej Fatry smer Lysec.
Počasie nebolo také ako by som si prial, ale na to som už ako reportážny fotograf zvyknutý 🙂 Viac ma trápila chrípka, vďaka ktorej som šiel tak na štvrtinový výkon a v polke kopca som už mal fakt dosť. Upravil som preto aj prístup k foteniu a cez zadný display a nastavenú skupinu bodov som v režime kontinuáleho ostrenia fotil dávkou. Úplne sa teda spoľahol na Japonských inžinierov. Ono to vlastne ani inak nešlo. Každý kto nosí okuliare to veľmi dobre pozná. Pozerať sa cez zahmlené okuliare do zahmleného hľadáčika fotoaparátu je ako hľadať pri zhasnutom svetle čiernu centrofixku /napr./. Proste úspešnosť nula:).
Na hrebeni sme sa zdržali krátko, stihli sme urobiť pár fotografií aj vďaka mojej manželke, ktorá zas na pešo testovala kondíciu našej borderky a valili sme dolu. Baterky na oboch fotoaparátoch odišli viac menej súbežne. Keď som doma zo seba zhadzoval veci, obidva fotoaparáty boli vybité.
Ak mám napísať dojmy jednou vetou. Keby mala X-Pro2 výklopný display, tak už ho mám doma:) Fotoaparát sa dobre drží v ruke, batery grip mi nechýbal. Polepy sú z iného, zdá sa oveľa trvácnejšieho materiálu. Maximálna rýchlosť mechanickej uzávierky 1/8000 je raz tak vyššia než pri X-T1, čo sa pri svetelných sklách často hodí. Slot na dve SD karty pre mňa nie je až takou výhodou kvoli zálohovaniu. Ak sa to však už niekomu stalo, že mu odišla karta počas fotenia, tak určite takúto možnosť ocení.
Páči sa mi však možnosť fotiť na jednu kartu do JPG napr. so simuláciou VELVIA a mať aj RAW pre prípad potreby dodatočného postprocesu. Viem si predstaviť, že mi to výrazne urýchli postproces v svadobnej sezóne. Z článku a aj zo samotných fotografií je jasné, že priepastný rozdiel medzi obidvoma fotoaparátmi nie je. Fotografie z oboch fotoaparátov som zámerne nechal v príspevku zamiešané. Určite však vďaka vyššie spomenutým funkciám spolu s novým 24 Mpx snímačom prináša reportážnemu fotografovi vačší komfort a radosť zo samotného fotenia:) Ale to sme zas v kolotoči obmeny techniky. Pokiaľ hľadáte CSC fotoaparát, ktorý Vám má robiť radosť a ste nároční. Je to aj vďaka širokému portfóliu kvalitných objektívov dobrá voľba. Ak chcete vymeniť X-T1 za X-Pro2, treba zvážiť či to stojí za ten finančný rozdiel:)