Fujifilm X-E4 + Fujinon 27/2,8 R WR

Moja prvá skúsenosť s fotoaparátmi od Fujifilmu začala pred 8 rokmi, kedy som nahradil vtedy dizajnovo podobný Nikon Df prístrojom Fujifilm X-T1.

Nikon modelom Df sľuboval “kreatívne vzrušenie z fotografie”. Nechal sa vtedy odvážne inšpirovať vzhľadom svojich klasických filmových aparátov formátu 35mm. Aj keď som toto obdobie nezažil na vlastnej koži, pre tento retro štýl som mal vždy slabosť. Po pár mesiacoch užívania som však zistil, že ergonómia tohto modelu je kruto podriadená dizajnu a počas celodenného fotografovania moje prsty plakali. Pri použití s ťažším svetelným objektívom to bolo naozaj utrpenie. Niekedy v tom čase na mňa vyskočila na ephote tlačová správa o X-T1. Prístroj bol menší, ľahší a ovládal sa veľmi príjemne. Oproti Nikonu Df to bol o poznanie pomalší fotoaparát, ale úprimne svadby a rodinky nie sú zas žiaden rýchly šport. Ako rokmi postupne prichádzali novšie modely spolu s objektívmi, tak Fujifilm dospieval. Vylepšil ostrenie, doplnil do niektorých modelov stabilizáciu, pridal slot na ďalšiu kartu, vylepšil video. Napriek menšiemu APS-C snímaču, ktorý mu veľa fotografov vyčítalo, si tak našiel pevné miesto na trhu s fotoaparátmi.

Musím sa priznať, že E-radu som do predstavenia X-E4 vytrvalo ignoroval. Klasický hľadáčik v strede a dizajn zrkadlovky sa mi zdal rokmi odskúšaný. Až minulý rok po prechode na X-100V som zmenil názor. Mnou nedocenený dizajn som si rýchlo obľúbil. Zrazu som si nosom neprepínal funkcie na displeji, fotoaparátom som si nezakrýval celú tvár a ľavým okom som mohol sledovať fotografovaný objekt nie len v hľadáčiku, pri fotení na výšku mi nevadila šiltovka. Proste ten “neprofi” koncept “vyoseného” sa mi začal páčiť. 

Pôvodne mal byť X100V fotoaparátom na cestovanie, bicyklovanie “na ľahko”, a asi rok som ho takto aj využíval. Keďže mám viac fotoaparátov, po pochabom nápade, že na takéto výlety bude stačiť dobrý foto mobil som X100V predal. 

Fotky z mobilu síce ako obrazový zápisník stačili, no nejak mi pri ich tvorbe chýbala tá klasická práca s expozičným trojuholníkom, klikanie clonového krúžku, polovičné stisnutie spúšte, zvuk uzávierky a čakanie na ten správny okamih. Lepšie ako Kazunori by som to proste nepovedal:)))

Fujifilm X-E4 používam asi 14 dní a absolvoval so mnou už pár kľudných aj akčných výletov. Hlavné výhody vidím v kompaktnom tele a dobre navrhnutej ergonómií. Pre fotografov s veľkými rukami je možné dokúpiť handgrip a po novom aj originál Fujifilm opierku palca. Aj napriek minimálnemu počtu vyvedených tlačidiel a rolerov sú najdôležitejšie prvky po ruke, prípadne sa dajú umiestniť do Q menu.

Fotoaparát používam s novým setovým objektívom Fujinon 27/2,8 a táto kombinácia s X-E4 mi vyhovuje. Ak ma náhodou časom prestane tento objektív baviť, môžem ho vymeniť za iný Fujinon, prípadne Viltrox, alebo NiSi objektív s X bajonetom. Na rozdiel od X100V je určite E4-ka praktickejším, lacnejším a kompaktnejším univerzálom s rovnako rýchlym autofocusom a obrazovým výstupom, ako výrazne drahšie vlajkové lode Fujifilmu X100-V, X-T4, X-Pro3. Bonusom pre influerencov a youtuberov môže byť tiež horizontálne výklopný displej s uhlopriečkou 3 palce. Niekomu môže chýbať stabilizácia v tele, ale pri tejto veľkosti fotoaparátu a cene prístroja takúto funkciu ani neočakávam. Prípadne je tu možnosť stabilizáciu riešiť výberom objektívu s touto funkciou.

Aby som X-E4 len nechválil, vadí mi rovnako ako pri predošlej X-E3 a 100vkovej rade umiestnenie statívového závitu blízko dvierok pre akumulátor a pamäťovú kartu. Tento “problém” sa však dá vyriešiť dokúpením Hand gripu, na ktorom je závit pre statívovú doštičku už umiestnený v osi objektívu.

Fujifilmu sa tento model naozaj podaril. Dodáva sa v dvoch farebných prevedeniach / strieborná a čierna/ a v troch verziách. Ako samostatné telo, telo s handgripom a opierkou palca a telo s vynoveným pancake objektívom Fujinom 27/2,8. Ako malý mínus vnímam, že k tomuto objektívu nie je pribalená žiadna slnečná clona. Dá sa však doobjednať za pár Eur.

Špecifikáciu výrobcu nájdete tu:

https://fujifilm-x.com/sk-sk/products/cameras/x-e4/specifications/

Fotoaparát si môžete kúpiť tu:

https://www.blackdog.sk/produkt/fujifilm-x-e4-xf27/