“Hviezdny” NiSi 15/4 s bajonetom Z.

Značku NiSi som si do nedávna spájal len s tými takými vychytávkami, ktoré si krajinkári strkajú pred objektív a idú úplne mimo mňa. Myslím, že sa tomu vraví FILTRE. Za dlhé roky fotenia všeličoho som si v rámci ochrany objektívu však väčšinou vystačil “na pankáča” s klasickou slnečnou clonou. Áno chápem, že filter má viac úloh, než len chrániť predný člen objektívu. To neustále posúvanie, skladanie, krútenie, hľadanie a vylepšovanie “dobrého svetla” na “skvelé” som po nejakej dobe jednoducho vzdal. Rád fotím “za jazdy” a aj keď týmto štýlom prichádzam o určité benefity, už to tak asi zostane.

Keď NiSi ohlásil pevný objektív 15/4 s bajonetom aj pre Nikon Z, bola len otázka času, kedy ho vyskúšam. Niečo mi hovorilo, že širokouhlý objektív od firmy, ktorá vyrába kvalitné filtre pre krajinkárov bude príjemným prekvapením. Tretí februárový víkend hlásili pekné počasie a po Patrikovej youtubovej inšpirácií bol cieľ cesty jasný.

Poludnica sľubovala skvelé výhľady a slnečné počasie zas potenciál pekných zimných fotografií. Lenivosť zvíťazila a miesto otravného budíka a čeloviek sme zvolili štart z Jánskej doliny na pravé poludnie. Nech je v tom nejaká symbolika, keď sme si už vybrali taký kopec :))) Akože mykalo ma vziať do batoha aj Nikkor 24-200/4-6,3VR. Ale povedal som si, že buď kreatívny s jedným sklom a veď zas z Turca to na Liptov nie je tak ďaleko. To som ale ešte nevedel, že pohybovať sa medzi okresmi len tak, neskôr nebude len tak:)) A tak vybavený iba ohniskom 15/4 sme sa 21.2. vydali na Liptov.

 

Ak v galérií vidíte na každej druhej fotografii slnko v tvare desaťcípej hviezdy, tak áno je to tým, že tento objektív ma k tomu vyslovene nútil:) Oproti o jeden milimeter širšiemu Samyangu je s NiSi-nom radosť fotografovať so slnkom v tvári. “Hviezdičkuje” veľmi podobne ako raz tak drahá Laowa 15/2. Je vidieť, že výrobca má bohaté skúsenosti s výrobou fotografických filtrov a na optickej kvalite svojho prvého objektívu si dal záležať. Manuálne ostrenie na guličkovom ložisku je krásne jemné a pri takomto širokom ohnisku mi vôbec nechýbal autofokus. Objektív váži 470gr. a disponuje priemerom filtra 72mm. Kovové prevedenie tubusu, ostriaceho a clonového prstenca spolu so slnečnou clonou pôsobí napriek nízkej váhe odolne a spoľahlivo.

Aby som však objektív len nechválil, našiel som aj pár drobných nedostatkov. Pri fotení proti slnku, treba byť pozorný a nespoliehať sa úplne na antireflexné vrstvy na šošovkách. Pod určitým uhlom, môžu vzniknúť na fotografii pri lámaní svetla väčšie či menšie dúhové svinky, ktoré tam určite nechcete. Nie vždy sa to dá zachrániť v postprocese a najrýchlejším riešením tohto problému potom býva len kombinácia smútku a klávesy DELETE. Okrem vyššie spomenutých prasiatok ma potrápila trošku slnečná clona na oboch svojich koncoch. Aj keď ide z tuha, do bajonetu objektívu nezacvakne na pevno, takže je možné, že sa vám pri neopatrnej manipulácií môže niekam vytratiť. No a vďaka hlbokému vykrojeniu clony zas nie je objektív pri položení na podklad moc stabilný a ľahko sa môže prevrátiť.

Tieto moje subjektívne mínusy však s prehľadom valcujú vyššie uvedené plusy a keby som nemal pokryté ohnisko v tomto rozsahu, jednoznačne by to bol hlavný kandidát na miesto v mojom batohu. Objektív je tiež vhodný pre fotografovanie nočnej oblohy, street fotografie, akčnej fotografie, alebo kreatívnych portrétov. Vyrába s bajonetom pre Fujifilm X-mount, Nikon Z-mount, Sony E-mount, Canon RF-mount

Za cenu 499,- Eur je to podľa mňa najlepší nákup v kategórií 15mm objektív bez autofokusu. Objektív si môžete objednať na: https://www.blackdog.sk/e-shop/foto-prislusenstvo/nisi/