Fujifilm X100F ako skvelý rodinný fotoaparát

Fujifilm X100F ako dlho očakávaná evolúcia rady X100

V januári 2017 bol predstavený Fujifilm X100F ako dlho očakávaná evolúcia rady X100 už v štvrtom vydaní s písmenkom F ako Fourth.Keď som mal pred kúpou prvého Fujifilmu pochybnosti pri rade X100, po polročnej skúsenosti s X-T10 som v tom mal jasno. Fujfilm natlačil do malého tela Fujifilm X100F to najlepšie, čo v tej dobe mal v regáloch. Fotoaparát má 24Mpix X-Trans APS-C senzor tretej generácie s výkonným procesorom X-Processor Pro, rýchly hybridný autofocus s detekciou kontrastu + fázovou detekciou a 325 bodov ktorý používa aj vlajková loď X-T2 a X-Pro2. Sériové snímanie zvláda 8 snímkov za sekundu.

Retro dizajn fotoaparátov Fujifilm inšpirujúci sa u kinofilmových klasík sa mi vždy páčil. X100F s nasadeným koženým polovičným púzdrom a slnečnou clonou objektívu vyzerá skvele a v čiernej farbe zároveň nenápadne, pretože nemá na sebe žiadne výrazné logo. Chcel som strieborný variant ale bol a stále je nedostatkovým tovarom.

S Fujifilm X100F fotím pol roka a má za sebou podľa počítadla už 19tis. expozícií. Fotoaparát som si veľmi obľúbil a vďaka jeho rozmerom ho mám pri sebe skoro vždy. Fujina nás sprevádza na každej dovolenke, rodinnom výlete, na každej prechádzke s deťmi. Fotenie s týmto fotoaparátom mi ponúklo novú dimenziu vnímania sveta cez hľadáčik (často aj displej). Keď chytím Fuji do rúk, viem že mám len jeden objektív a jedno ohnisko ktoré nezmenim. Veciam, ktoré neodfotím kôli širokému ohnisku nevenujem ďaľšiu pozornosť. Je to taký prirodzený filter vďaka ktorému odfotím menej nezmyslených fotografií.

Načo mi je portrét žirafy či detail na oko slona? Ja chcem mat odfotenú moju rodinu, manželku, deti pri svojich obľúbených činnostiach. Chcem mať na fotke zachytené prepojenie s prostredím v ktorom sa práve nachádzajú, pri prezeraní fotografií chcem mať pocit že som súčasťou deja. To všetko sa dá zachytiť len širším ohniskom. Fotografie odfotené s Fujifilm X100F majú klasický charakter reportáže ale viem s ním spraviť aj pekný portrét. Vďaka svetlosti objektívu s najnižsím clonovým čislom F2 viem fotografovaný objekt slušne odpichnutúť od pozadia s pekným, môjmu oku lahodiacim bokehom.

Tento fotoaparát určite nie je pre každého. Mnohí by ho po prvom ostrom odskúšaní pravdepodobne vrátili do obchod alebo predali 🙂 Fotograf musí prejsť určitou cestou aby pochopil zmysel takého typu fotoaparátov…. alebo je úplný začiatočník nezaťažený róznymi návykmi a Fujifilm X100F bude jeho prvým fotoaparátom.  Fotenie s Fujifilm X100F je pre mňa neskutočne oslobodzujúce, len ja a jeden malý fotoaparát v ruke. Žiadna ťažká brašňa, objektívy, blesky či kilo-a-pol fototechniky na krku. Iba  jeden malý prístroj, ktorý dokáže veľké veci. Je to čistá radosť z fotenia umocnená pocitom podstivého kusu fototechniky MADE IN JAPAN s ovládaním všetkých dôležitých funkcií na tele fotoaparátu pomocou tlačidiel a mechanických ovládačov.

Ovládanie

Na ovládanie som si chvíľu zvykal – v určitých detailoch bolo odlišné od Fujifilm X-T10 aj vďaka joysticku. S odstupom času musím povedať, že ovládanie je naozaj premyslené a mne k dokonalosti chýba už len výklopný dotykovy displej pre fotenie z netradičných uhlov. Do prednej časti fotoaparátu tiež pribudol praktický roller. Hľadáčik na fotoaparáte je identický s modelom Fujifilm X100T, teda hybridný – optický alebo elektronický. Ja osobne využívam ten elektronický.

Má vysoké rozlíšenie a je dostatočne veľký. Oneskorenie zobrazovania je aspon pre mňa nepostrehnuteľné. Výhodou je, že fotografiu v ňom vidím presne tak, ako bude exponovaná. To je rozdiel oproti zrkadlovkovým optickým hľadáčikom v ktorých vidíme krásnu fotografiu s obrovským dynamickým rozsahom (lebo ľudské oko) a po stiahnuti do PC len pozerám kde je prepal, kde sa v tieňoch strácajú detaily atď 🙂 Fotim do RAW, či už so zrkadlovkami alebo X100F, takže si tie detaily viem poprípade v Lightroome vytiahnut, ak sa podaria prepaly, tie zjemniť.

Obrazová kvalita

Keď som už načal tému kvality obrazu. Som zvyknutý na prácu z RAW súbormi z Nikonu D750 a musím konštatovať, že pri priamom porovnaní je kvalita výstupu z APS-C Fujifilm veľmi veľmi slušná. S RAW súbormi sa dobre pracuje vďaka vysokému dynamickému rozsahu a úroveň šumu je veľmi nízka. V podstate šum do ISO-3200 vôbec neriešim a nebojím sa použiť aj ISO-6400. Samotné ISO mám pri fotení vždy nastavené na AUTO, pretože expozičná automatika na Fujifilm X100F funguje naozaj spoľahlivo. Pozrite sa na ukážku záchrany fotografie podexponovanej o 5EV v Adobe Lightroom.

Ostrenie

Pri fotení s Fujifilm X-T10 som si často hovoril, že je to fotoaparát premárnených momentov. Zaostril a cvakol skoro vždy tak pol sekundy po tom správnom momente. Rýchlosť ostrenia Fujifilm X100F a jeho reakcie ma však príjemne prekvapili. Tých premárnených momentov je s týmto fotoaparátom minimum. Za ideálnych podmienok si dovolím porovnávať  rýchlost ostrenia a reakcie X100F s Nikonom D750. Pri horšom svetle je ostrenie trošku pomalšie ale chytí sa vždy aj tam, kde Nikonu dochádza dych. Kontinuálne ostrenie je tiež veľmi použiteľné. Možnosti nastavenia AF s 325 bodmi sú široké.

Video

Fotoaparát občas použivam na nahrávanie krátkych videoklipov. Ďalej ich spracovať neviem,  takže tak, ako ich nahrám ich uložím na disk. Osobne sa mi najviac osvedčilo pri videu nastavenie ostrenia na kontinálne AF-C s plošným použitím všetkých ostriacich bodov. Fotoaparát stíha sledovat pohybujúce sa objekty, preostruje pohotovo, rýchlo, plynule a hlavne potichu. Na moje amatérske použitie úplne postačujúce.

Fujifilm TCL-X100F

V januári 2018 pribudol do mojej Fujifilm výbavy telekonvertor Fujifilm TCL-X100F. Pokukoval som po ňom veľmi dlho a konečne som sa odhodlal. Telekonvertor predĺži základné ohnisko 23mm na 33mm, čo v prepočte na kinofilm znamená zaokrúhlene ohnisko 50mm. Týmto predĺžením ohniska sa samozrejme zmení podanie perspektívy a prospeje to aj hĺbke ostrosti, ktorá je menšia. Podanie bokehu je stale príjemné, makké. Tieto zmeny sú viditeľné najmä pri portrétoch. Pri ostrení som nezbadal výrazné spomalenie. V dobrom svetle X100F ostrí stále rovnako ako bez telekonvertora. Pri horšom svetle a umelom osvetlení občas fotoaparát zaváha, ale nie je to nič hrozné.

Záver

Oproti Fujifilm X100T ma potešila väčsia batéria NP-W126 vo vylepšenej verzii S, ktorá má vyšsiu kapacitu a teda dlhšiu výdrž a je kompatibilná s ostatnými telami systému Fuji X. Bonusom je možnosť nabíjania batérie priamo v tele cez USB tak ako mobilný telefón. WiFi vo fotoaparáte je samozrejmosťou.

Fujinu použivam takmer stále, keď fotím len pre seba. Na prácu mám stále “veľkú full frame výbavu” dvoch zrkadloviek a niekoľkých pevných skiel. Na všetko ostatné využivam X100F. Myslím, že viac povedia samotné fotografie. Fujifilm X100F je výborným doplnkom k veľkej DSLR výbave. Teoreticky v spojení so širokouhlým a tele konvertorom môže nahradiť klasickú zrkadlovku pokročilého amatéra – cestovateľa ktorý nechce so sebou nosiť ťažkú výbavu. Poteší aj street fotografov, ktorí chcú byť pri fotení maximálne nenápadní. Fotoaparát vrele odporúčam každému skúsenému fotografovi, ktorý už má niečo so zrkadlovkami odfotené a presne vie, na čo ktoré ohnisko použiť. Na svoje si prídu aj všetci X-fotografi vlastniaci uz nejaké mirrorless telo od Fujifilmu. Tí už myslím čaro tohto fotoaparátu a to, čo ponúka poznajú.

Mňa ako svadobného fotografa zaujalo jedno z promo videí Fujifilmu fotografa Riccarda Spatolisana, ktorý s X100F nafotil parádnu portrétnu sériu:

Zaujímavá je aj recenzia od jedného z ambassadorov Fujifilmu, Kevina Mullinsa:

https://f16.click/gear/fujifilm-x100f-review.html

Ako doplnok k fotoaparátu odporúčam popruhy od Peakdesign. Ja na Fujifilm X100F kombinujem popruh Peakdesign Slide na ktorom môžem vďaka variabilnej dĺžke nosiť fotoaparát v štýle cross-body alebo klasicky okolo krku. Veľmi som si obľúbil aj popruh okolo zápästia Peakdesign Cuff. Fotoaparát Fujifilm X100F som kúpil v internetovom Blackdog.sk, ktorý je jedným z autorizovaných predajcov fototechniky Fujifilm na Slovensku.

Rodina

Zopár fotiek z rodinného archívu. Fuji X100F mám skoro stále pri sebe takze moja rodinka má množstvo fotiek.

Príroda

Fotografie krajiny, prírody, zvierat…

Chorvátsko

Prvý krát s deťmi na dovolenke pri mori – ostrov Krk, Baška

Telekonvertor TCL-X100

Zopár fotografií spravených s TCL-X100. Keďže telekonvertor nemam dlho, fotografií je pomenej a ani počasie nepraje fotografickým príležitostiam.

František Peťko

www.frantisekpetko.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *