Fujifilm X100F na svadobnom workshope

Pred viac než týždňom som sa zúčastnil ako autorizovaný predajca Fujifilmu www.blackdog.sk svadobného workshopu v kaštieli Chateau Béla, ktorý organizoval Jojo Tengi, www.superfotograf.sk. Spoločnosť na workshope mi robil Fujifilm X100F.

Hlavnou náplňou WS bolo ako nasvietiť, napózovať nevestu, svadobný pár. Ako z mála dostať maximum a odovzdať klientovi skvelé a nápadité portréty.

Osobne som sa s Jojom mal možnosť spoznať až priamo na akcií. Už veľakrát sa mi potvrdilo, že nemám ľudí súdiť podľa prvého dojmu. Kedysi pred rokom, keď som zachytil na internete doménu superfotograf.sk tak som si vravel, že zas jeden egomaniacky fotograf s nadprirodzenými schopnosťami Chucka Norrisa, ktorého stvorila dnešná doba. Netušil som ako moc som sa mýlil. Asi som si to nejak privolal a rok na to predminulý víkend sme sa stretli osobne v Hoteli Chateau Béla.

Počas celého dňa sa mi páčila jeho komunikácia, prístup a zanietenie pre to správne svetlo. Keď jednoducho nebolo, vedel si vytvoriť a správne namixovať pomocou led svetiel, ktorým sám čoraz viac prichádzam na chuť. Naplno som si zas len uvedomil, že aká doležitá je investícia do samovzdelávania, hľadania inšpirácie a skúšania nových postupov. Že je doležité si navzájom pomáhať, odovzdávať svoje skúsenosti ďalej. Tešiť sa nielen zo svojho úspechu, ale svoj úspech aj zdieľať s inými a tým sa sám posúvať ďalej.

Popri prezentácií Fujifilmu a Peak Designu som sa trošku tešil aj na reportážne fotky. Tie som sa chystal nafotiť s úplne novým Fujifilm X100F. V tejto disciplíne sa totiž ako fotograf cítim sám najlepšie. A po zime som už začal chytať aj malý absťák, fotenie mi jednoducho už začínalo chýbať. Cestou autom som síce chvíľu premýšľal, či nevezmem do ruky svoje osvedčené X-T2ky s 1,4kovými Fujinonmi, ale to mi prišlo ako príliš veľká istota a chcel som aj vyskúšať čo nová X100T dokáže. Všetky fotografie v tomto blogu boli nafotené týmto fotoaparátom na ISO 800 až 6400. Nie som príliš veľký technofil a preto radšej píšem o technike takýmto neakademickým sposobom. Odfotiť vázičku na všetky clony s roznym ISO a priiložiť 100% výrez, to ma moc neberie:)

Zhruba pred rokom, keď som poslal svoje X-T1ky na výmeny polepov do Anglicka a zistil som, že nemám čím fotiť svadbu ma zachránila jedna požičaná X-T1ka a X100Tčka s ktorou som však skoro nič neodfotil. Na svadbu sa mi zdala pomalá, hľadáčik bol oproti X-T1ke ako to povedať, proste taký chudobnejší príbuzný. Jednoducho boli tieto dva fotoaparáty výkonovo od seba dosť odlišné.

Fujifilm X100F je však už iná káva. Na pohľad vyzerá rovnako než jeho predchodca, no vo vnútri sa ukrývajú všetky vychytávky z vyšších modelov. Af je pocitovo rovnako rýchly ako pri X-T2. Joystick tiež veľmi uľahčí rýchlu zmenu ostriacich bodov. Vlastne okrem statívového závitu, ktorý je nešťastne umiestnený blízko dvierok na batériu a pamaťovú kartu a pri namontovanej statívovej doštičke tak nemáte prístup k batérií, či pamaťovej karte nemám k tomuto fotoaparátu žiadnu výhradu. Možno ešte štýlová krytka objektívu je v mojom prípade tiež kandidát na rýchlu stratu:) S týmto “kompaktom” by som sa ale vobec nebál ísť na svadbu, ako fotograf. Aj pri slabom svetle som nemal problém s ostrením a s vyšším ISOm fotoaparát vobec nemal problém.Trošku by mi asi chýbal výklopný displej, ale vďaka naozaj praktickým rozmerom a výbornému porovnateľnému výstupu z X-T2 by som to tomuto fešákovi vedel odpustiť. Veď posúďte sami:)

Veľa portrétov počas samotného WS bolo nafotených na X-T2 s Fujinon 23/1,4 a Fujinon 56/1,2. Tie rád doplním v samostatnom článku dodatočne, keď dostanem súhlas od autora:) Týmto ďakujem za možnosť zúčastniť sa tejto skvelej akcie v krásnych priestoroch Hotela Chateau Béla a tiež Jojovi a ostatným účastníkom ws za príjemný a poučný deň:)