HÄHNEL Modus 600RT, (skoro) dokonalý blesk pre Fujifim platformu?

Za tých 6 rokov, čo fotím s Fuji som vystriedal niekoľko bleskov od roznych výrobcov. Stále som žiaľ nenašiel ten pre mňa ideálny model. Chcel som len to na čo som bol zvyknutý pri predošlej značke fotoaparátu /výkon, presné TTL, podsvietený displej a možnosť rádiového ovládania/. Pravda je taká, že ak má Fuji nejaké tmavé uličky v sortimente, tak blesky sú z nejakého dovodu v tom najtmavšom rohu ich roadmapy. Proste japonský inžinieri cez blesky majú dlhodobú dovolenku….škoda – viem – moja :/

Prvý pomocník mal byť Fujifilm EF – 42 TTL. Čakal som spoľahlivosť, ktorá sa nedostavila. Spomínaný EF-42 v TTL režime viac nefungoval, ako fungoval. Plastová skrutka na patici blesku netesnila a keď sa mi podarilo blesk zapnúť aj napriek zle vloženým tužkovým baterkám tak som s ním rozviazal pomer ešte v rámci skúšobnej doby.

Do tretice som teda s veľkými očakávaniami rozbalil jeho nástupcu Nissin i60A s rádiovým prijímačom v tele a doplnil zostavu o odpaľovač Nissin Air. Žiaľ na svadobné fotenia to nesplnilo moc moje očakávania univerzálnosti. Ovládanie obdobné ako na predošlom blesku a nedopatrením sa ľahko dali nastavené hodnoty zmeniť. Počas bežného dňa už bol blesk so zabudovaným rádiovým prijímačom príliš veľký. A na svadobnej zábave zo statívu mali blesky zas príliš malý výkon. Pre aktualizáciu fw chýbal na prístroji usb konektor a bolo potrebné blesky zasielať oficiálnemu dovozcovi.

Skúsil som dať šancu alternatíve. Vlastne nebola iná možnosť..Prvý kandidát bol Nissin i40. Japonský maličký funkčný blesk. Až som sa čudoval, ako sa tam možu zmestiť 4 tužkové baterky.  Minimalistické ovládanie s dvomi kruhovými voličmi a elegantným zamykaním zámku na patici blesku. Krásne kompaktný na mojej X-T1/X-T2. Chýbal mi tam však displej na ktorom by som videl v slabom svetle aktuálne nastavené hodnoty a trošku silnejší výkon.

Áno je tu ešte sytémový Fujifilm EF-X500, ale jeho veľkosť, absencia samotného rádiového odpaľovača a slabý dosah bezdrotového odpaľovania pri MOC 550,- Eur je nie príliš lákavá kombinácia..

Koncom tohto roku som mal príležitosť otestovať blesk Modus 600RT Wireless kit od firmy Hahnel. Vopred som si nič nenaštudoval a tak keď sa mi do rúk dostala naozaj pekná krabica s označením “Gear of the Year award 2017” moje srdco nečakane podskočilo:)

Že by som zrazu naozaj držal ten dokonalý blesk pre Fujifilm platformu? Na balení boli prehľadne znázornené výhody oproti konkurencii a magnety cez ktoré som sa postupne dostával k jednotlivým prehľadne rozdeleleným častiam setu sa mi naozaj páčili. Súčasťou balenia je podrobný návod v 3 jazykoch.

Remeselné prevedenie blesku, aj odpaľovača je skvelé a najviac ma potešil li-ion akumulátor s kapacitou 2000 mAh. Vďaka nemu má blesk až 4x rýchlejší obnovovací čas medzi zábleskami v porvnaní s konkurenčnými bleskami na tužkové batérie. Výrobca sľubuje dokonca 1000 zábleskov na polovičný výkon pri plne nabitom akumulátore. Súčasťou balenia je aj rýchlonabíjačka s ukazovateľom aktuálnej kapacity.Týmto teda možem definitívne ukončiť moj vzťah k tužkovým baterkám a existovať s jedným akumulátorom v jednom blesku.

Nastavenie blesku a párovanie s odpaľovačom je intuitívne a zvládol som ho bez potreby pomáhať si s návodom. Z bočnej strany sú pod plastovýmy krytkami ukryté 2 konektory. Mini USB konektor pre možnú aktualizáciu firmware a 2,5mm jack. V hlave je vysúvateľná difúzna rozptylka a biela kartička. Samozrejme našiel som aj pár nevýhod, ale výhody u mňa s prehľadom víťazia. Ak chcete silný, spoľahlivý blesk s vysokou obnovovaciou frekvenciou a dlhou výdržou batérie tak určite blesku odpustíte jeho váhu a veľkosť. Tiež by som uvítal zamykanie blesku v patici na fotoaparáte iným sposobom ako maticou. Blesku by svedčila jednoduchá poistka ako to majú Nissiny, alebo Nikon blesky.

Možno je na mieste otázka či fotograf potrebuje blesk k životu. Nepotrebuje, pokiaľ má po ruke iné svetlo..Keď však svetla niet a fotografiu urobiť treba, tak vtedy je super mať možnosť siahnuť do brašne a vytiahnuť niečo čo ho zachráni:)

APS-C snímač nie je úplne silný hráč pri nedostatku okolitého svetla a aj keď šum v podaní Fujifilmu má pekný monochromatický charakter tak od ISO 6400 to už veľká hitparáda nie je. Na displeji fotoaparátu fotka vyzerá často fajn, no plakať potom doma pri pohľade na monitor je už neskoro. Takže aj keď mám prirodzené svetlo veľmi rád, bez blýskania to v niektorých situáciach proste nejde.

Hahnel Modus 600RT je pre mňa momentálne ten najergonomickejší a najsilnejší blesk, aký som mal možnosť vyskúšať a aj napriek drobným nevýhodám je už nachystaný v brašni na tohtoročnú sezónu. Keby som si mohol niečo priať, tak by som sa potešil kúsok menšej verzii s akumulátorom rovnakého výkonu a prípadne v zvýhodnenom sete 1 odpalovač + 3 ks bleskov. Ak Vám teda nevadí veľkosť, určite odporúčam do Vašej výbavy!

Klady

+ zámena 4 tužkových batérií za 1 výkonnejší akumulátor
+ výkon akumulátora a rýchla obnovovacia frekvencia + remeselné spracovanie
+ intuitívna obsluha
+ pribalená nabíjačka s grafickým ukazovateľom stavu nabitia
+ zvýhodnený set s odpaľovačom
+ možnosť aktualzácie fw cez usb konektor

Zápory

– rozmery/hmotnosť pre Fuji fotoaparáty – rozmery sú však adekvátne k výkonu blesku
– zaistenie blesku na fotoaparáte plastovou maticou
– aktuálne možnosť zakúpiť len v sete s odpaľovačom

Blesk HÄHNEL Modus 600RT ako aj ďalšie produkty firmy HÄHNEL si môžte kúpiť v našom eshope Blackdog.sk

2 thoughts on “HÄHNEL Modus 600RT, (skoro) dokonalý blesk pre Fujifim platformu?

    • Martin Remenar says:

      Pozdravujem Martin,
      s Godoxom žiaľ nemám osobnú skúsenosť. Ale s Quadralite áno a to je určite identický výrobok s Godoxom. Tam bol rozdiel v balení, odpaľovači a tiež v akumulátore. Pocitovo som mal z Hahnel-u lepší dojem. Využívam ho k spokonosti pri práci a zatiaľ funguje spoľahlivo. Konečne je to blesk pre Fujifilm, s ktorým spom spokojný a možem ho odporúčať:)

Comments are closed.