Fujifilm X100V

Niekoľko predošlých modelov X100 mi už na testovanie prešlo rukami a vždy ma prepadol smútok, keď som ich musel vrátiť. Roky som totiž pre prácu používal 2ks fotoaparátov rady X-T a tak som si jednoducho nevedel sám pred sebou obhájiť nákup len o kúsok menšieho tretieho prístroja s obdobnými parametrami s nevymeniteľným objektívom.

Veľa fotografov nerozumie, čím je X100V tak jedinenčný. Podľa sebavedomej cenovky je totiž o výnimočnosti tohto fotoaparátu presvedčený aj samotný Fujifilm. Za 1.500,- Eur sa dá kúpiť už fullfrejmové telo od konkurenčných značiek a fullfrejm je predsa najlepší….aspoň sa to tvrdí v mnohých skupinách na sociálnych sieťach. Že vraj čím väčší je snímač, tým väčší je aj fotograf 🙂

Výnimočný fotoaparát, ale nie pre každého

V čom teda vyniká malý kompakt oproti zrkadlovke?

Stojí to za tie love? Ľudia mi už roky platia za to, že zachytávam šťastné a milé momenty z ich života. Za tých skoro 20 rokov som zistil, že čím väčší fotoaparát na nich vytiahnem, tým väčší stres im spôsobím.

Všetci chceme nepozorované momentky, doplnené úsmevmi, pozitívne emócie a šťastie každodenného bytia. Bežný život často prináša situácie, ktoré sa len na okamih ukážu a to je presne priestor v ktorom práve Fujifilm X100V vyniká. Pohotový, malý, vždy pripravený retrom šmrcnutý fotoaparát, ktorý na ulici nikomu neprivodí stres.

Už pár týždňov mám zmenený rituál pri odchode z domu a okrem kľúčov, peňaženky a mobilu, ma denne sprevádza aj tento malý kamarát…

Zrazu všade hľadám inšpiráciu, zaujímavú kompozíciu a pozerám sa na bežné dni vizuálne vnímavejšie. Fotoaparát mi kuriér priniesol v čase uzavretých obchodných centier, povinných náhubkov a dlhých radov pred potravinami. Povedal som si, že skúsim toto zvláštne obdobie strachu pred niečím čo nevidieť, preniesť na pamäťovú kartu práve pomocou tohto “bejbykompaktu”.

Potvrdilo sa mi len to, čo som dávno vedel…..X100V je na pouličnú reportáž ako stvorený. Vybaliť v Lidli na ľudí niečo väčšie a vysvetlovať, že budú v recenzii na www.blackdog.sk , to by asi nefungovalo. Veľkou pomocou pri street fotkách je aj výklopný displej. Určite je fotenie od pása so sklonenou hlavou menej nápadné, než keby som fotil na ulici cez hľadáčik “face-to-face”.

Ostrenie

Musím tiež veľmi pochváliť autofokus. Väčšina fotografií z exteriéru je fotená z bicykla za jazdy s nastaveným AF-C v režime ALL, so zapnutou funkciou Face Detection. Pamatám si časy, kedy sa Fujifilm a AF-C nekamarátili, že ani trochu. Teraz som mal minimálny odpad. Autofokus sa chytá rýchlo vo všetkých režimoch a oproti vyspelým zrkadlovkám sa tento fotoaparát naozaj nemá za čo hanbiť a smelo s nimi môže súperiť.

Obrazová kvalita

Vo Fujifilme oproti predošlým verziám popracovali na ostrosti pevného objektívu 23/2. Farebné podanie a výstup pre mňa nebolo nič nové. Bol som naň zvyknutý z X-T3ky a vyhovoval mi. V Lr som si len nastavil obľúbený farebný profil Classic Chrome a s fotkami nebolo v postprocese veľa práce.

Mechanické prevedenie

Tu sa na prvý pohľad oproti predošlým modelom veľa nezmenilo. Vypadol len pizza button (D-pad) a zadný výklopný displej je pekne zapustený do tela. Minimalistické, pekné, funkčné, ako pre mňa na objednávku:) Niektorým smutným jedincom sa fotoaparát výraznejšie zahrieva, mne sa to zatiaľ nestalo. Možno to súvisí s videom, ktorému sa nevenujem.

Z môjho pohľadu by som privítal, keby bola v balení aj nabíjačka. Keď si totiž chcete nabiť akumulátor mimo fotoaparát, musíte si nabíjačku dokúpiť. Tiež trošku zamrzí absencia redukčného krúžku pre polarizačný/UV filter a slnečnú clonu. Pre získanie komplet utesneného prístroja a ochranu predného optického členu sa ďalšej investícií nevyhnete.

Záver

Rozmýšľal som, čo napísať a spomenul som si na moju obľúbenú knihu Fotografie z roku 2005, ktorá vyšla v nakladateľstve Zoner Press. Zack Arias v nej na strane 266 píše: “Keby mi začalo v mojom štúdiu horieť a možem zachrániť len jednu jedinú sadu fototechniky, tak by to bola táto – Fujifilm X100S, blesk, odpalovač, nejaké mriežky, malý statív a dáždnik. Nikdy som proste nemal súpravu techniky, s ktorou by ma fotenie viac bavilo. Toto sú presne tie veci, ktoré by som si so sebou vzal na opustený ostrov.”

Od roku 2005 sa toho veľa zmenilo a Fujifilm X100S je už dávna história. Zdá sa však, že Zackovi na Kube učarovala X100V rovnako, ako kedysi pred piatimi rokmi X100S: https://www.youtube.com/watch?v=7DIRiocztMo

Osobne keby som si musel tiež vybrať len jeden foťák, tak by to pre svoju univerzálnosť, malé rozmery, farebný výstup a skvelý výkon vyhral Fujifilm X100V.

Výhody

  • Prepracovaný a ostrejší objektív SUPER EBC 23/2 mkII
  • 26,1 Mpx X-Trans4 APSC BSI
  • Citlivosť AF -6EV
  • Okulár prevzatý z X-Pro3
  • Odolný proti poveternostným vplyvom /s redukčným krúžkom a filtrom/
  • Zapustené tlačidlo Q,
  • Zapustený a výklopný zadný displej
  • Odstránený D-pad
  • Nový zámok dvierok batérie
  • Zabudovaný 4-stop ND filter

Nevýhody

  • Statívový závit blízko dvierok na batériu /statívová doštička zavadzia pri výmene akumulátora/
  • Balenie neobsahuje nabíjačku
  • Predný člen objektívu nie je utesnený /potrebné dokúpiť adaptér a filter/