Samyang 14/2.8Z – test a porovnanie.

Je tomu práve rok, čo som sa vrátil po dlhšej prestávke späť k Nikonu. Človek je tvor večne nespokojný a po 6 rokoch s Fujifilmom to trošku chcelo zmenu. Rýchle emotívne rozhodnutie a bol som zas pred dilemou, aké objektívy mi budú k Z6tke robiť spoločnosť.

Aj keď Nikon so svojim novým bajonetom stále usilovne pracuje na rozširovaní ponuky nových skiel, stále niektoré ohniská chýbajú. Pred rokom “na širokom konci” nebolo veru moc z čoho vyberať. Hľadal som niečo okolo 14/15mm bez použitia FTZ adaptéra s manuálnym ostrením na také tie príležitostné fotky interiérov a prírody. Vtedy mi padla do oka Laowa 15/2Z. Táto nie až tak známa značka nebola pre mňa ale vôbec mačka vo vreci. Laowu 9mm/2,8 som používal s Fujifilmom a bol to môj veľmi obľúbený kocúr:)) Malý, svetelný, pekne remeselne spracovaný, bez skreslenia a s krásnou kresbou. Rok mi už teda Laowa 15/2Z popri Nikone Z6 slúži k veľkej spokojnosti:)

Toľko k úvodu. Keď ma oslovili z Focus Nordic, či si nechcem vyskúšať Samyang 14/2,8Z, automaticky mi napadlo tieto dva objektívy trošku porovnať.

Samyang som si vzal na výlet do Veľkej Fatry. A tiež mi padlo vhod, že kamarát, ktorý predával dom chcel spraviť nejaké fotky z interiéru. Samyang 14 nie je žiadna novinka. Toto ohnisko s F bajonetom tu je dlho. Je to výborné poctivé sklo v pomere cena/výkon nemá konkurenciu. Objektív je utesnený voči vlhkosti a prachu, čo sa hodí pri fotení v exteriéri. Naozaj znesie drsnejšie zaobchádzanie. Predná šošovka je vypuklá, ale je dostatočne chránená pevnou slnečnou clonou. Clonový krúžok má aretáciu pre jednotlivé polohy clony a tak sa Vám nestane, že by ste si počas fotenia nechtiac zmenili nastavenie clony. Disponuje tiež držiakom pre gelové filtre. Minimálna zaostrovacia vzdialenosť je 28cm. Objektív je však doma hlavne pri fotení v exteriéri na nekonečno, prípadne ak chcete z “malej cimry” spraviť veľký apartmán:)) V tomto je 14mm ohnisko neoceniteľné. Tento 1mm je aj veľké plus v porovnaní s 15mm Laowou. Je to poznať aj v priloženom porovnaní fotiek z interiéru.

Pre mňa osobne pri fotení prírody už ten 1mm nie je až taký dôležitý. V tejto disciplíne už začínam pociťovať skôr pár mínusov. Hmotnosť Samyangu je 810 gramov oproti 500 gramovej Laowe. Ako je z fotografií vidieť, Samyang je aj trošku väčší. Pri častom balení sa na hory tieto rozdiely určite zavážia.

Musím sa tiež priznať, že pri zaclonení Samyangu sa mi štvorcípe slnko nezdá až také sexi a Laowa v tejto disciplíne juhokórejského kresliča protisvetla poráža výrazne na body.

Jedným dychom však musím zároveň povedať, že toto porovnanie nie je úplne fér. Laowa 15/2 má sebavedomú maloobchodnú cenovku cca 950,- Eur a za tieto peniaze máte odhadom dva aj štvrť Samyangov. Ak by sme chceli korektne porovnávať tieto dva objektívy, bolo by fajn, keby boli v podobnej cenovej hladine.

Pre niekoho, kto nie je ochotný dať 1000,- Eur za manuálny širokáč na svoje Z-tko je Samyang 14/2,8 skvelý nákup. Objektív má peknú kresbu, optické vady nie sú nijak výrazné a dajú sa v prípade potreby ľahko odstrániť v postprocese. Pevná slnečná clona má tiež výhodu, že ju nestratíte. Prípadne nezistíte až doma pri počítači, že pri fotení ste mali pootočenú nezacvaknutú clonu v krajnej polohe a na fotkách sú v rohoch záhadné čierne plochy. Určite sa Vám to aspoň raz už stalo:))

Používal som toto sklo kedysi sám na f bajonete a slúžilo mi k veľkej spokojnosti. Keby som nebol majiteľom Laowa 15/2Z, určite by som zvažoval kvôli širšiemu ohnisku a výrazne výhodnejšej cene pokrytie tohto širokého ohniska práve Samyangom 14/2,8Z.

V čase písania tohto článku práve prichádza Nissin s objektívom 15/4 https://www.focusnordic.sk/produkty/foto/objektivy/sirokouhle-objektivy/nisi-lens-15mm-f4-nikon-z-mount/

Nemal som možnosť ho zatiaľ vyskúšať, ale aktuálne by práve táto novinka od NiSi mohla byť zlatou strednou cestou v pomere cena/výkon, čo sa týka voľby objektívu pre interiér a krajinársku fotku.

Objektívy Samyang a NiSi si už čoskoro budete môcť objednať aj na blackdog.sk!

Odkaz: https://www.focusnordic.sk/produkty/foto/objektivy/sirokouhle-objektivy/samyang-mf-14mm-f-2.8-nikon-z/

Samyang 14/f2.8Z

 Laowa 15/f2.0Z